Brýle pro mobilní virtuální realitu

První dojmy s brýlemi Homido Grab (září 2017) 

Toužíte mít brýle pro mobilní virtuální realitu? Chcete-li zažít nejjednodušší variantu virtuální reality, kterou umožňují speciální headsety do kterých vložíte mobilní telefon se zapnutými aplikacemi pro virtuální realitu, pak doporučuji si otestovat kompatibilitu Vašeho mobilního telefonu s brýlemi značky, která Vás zaujala například na http://kompatibilita-bryli.cz/. 

Níže popisuji mou zkušenost z roku 2016 s brýlemi Homido, jejichž kompatibilitu najdete na http://homido.cz/seznam-kompatibilnich-zarizeni-homido/ 


V každém případě se potřebujete zorientovat v parametrech a klíčových slovech popisů: 

  • kompatibilita kompatibilní zařízení použitelné
  • displeje 4,7" - 5,5"
  • kvalita čoček = vidění
  • gyroskop gyroskopem 
  • nastavitelná vzdálenost mezi čočkami 
  • vestavěný bluetooth ovladač
  • sluchátka 
  • dvojitým / trojitým nastavením čoček
  • vhodné i pro použití s dioptrickými brýlemi
  • možnosti nastavení ohniskové vzdálenosti 

To jsou jedny z hlavních pojmů, které potřebujete zvážit. Velmi může pomoci, když si dáte vyhledat a obarvit to, co je pro Vás důležité pomocí funkce CTRL + F (Control) ve Windows anebo CMD (Command) v iOS. 

Jak už jsem zmínil, tak brýle do kterých se zasouvá mobilní telefon a napodobuje virtuální realitu, ty za VR nepovažuji. Je to z hlediska virtuálnosti minimálně o dvě třídy slabší než zážitek  v HTC Vive. No a o další tři třídy dolů za hry. 

Moje první brýle  jsem koupil v Alza a šlo o rozšířené a dobře hodnocené brýle Homido. Rozčarování přišlo nikoli z brýlí, ale z aplikací, kterých je spousta, ale jejichž kvalita je dost mizerná a leckdy jde jen o vylepšení  360 stupňových videí. 

Chcete-li získat kvalitní brýle za málo peněz a tak si otestovat, zda má smysl se o tuto napodobeninou VR zabývat, doporučuji si zajít do kreativní  prodejny Tiger, kde aktuálně mají levné a přitom kvalitní brýle asi za 250,- Kč - takřka ekvivalentní ( byť  levnější vzhled - plast, menší odolnost, bez luxusního pouzdra ) osmkrát dražšímu Homido. Anebo si v Tigeru kupte za 50, levné papírové brýle typu cardboard - čočky a karton. Ty však budete muset pořád držet  rukama před obličejem, takže to zvažte. Pokud prodejna Tiger ve vašem okolí není, pak se podívejte na Alza, kde si můžete vybrat brýle speciálně pro velikost mobilu, který máte a navíc si tam můžete na ně přečíst recenze.

O brýlích to opravdu není, slabší jsou zatím hry, které jen na pár minut zaplní telefon a následně je smažete. Takže si asi dokážete představit, jak jsem se cítil, když jsem koupil Homido za skoro dva tisíce a zažíval situace:

stahuji > hraju > mažu, stahuji > hraju > mažu, a to za deset minut i vícekrát. 

Velmi často se mi z aplikací pro mobily točila hlava - něco, co jsem  s HTC Vive prakticky nezažil. 

Pokus vylepšit  zkušenost koupí předpokládaně kvalitnější hry mou zkušenost oproti bezplatným hrám a aplikacím zásadně nevylepšil. Ještě asi dvakrát v týdnu jsem se k tomu vrátil a pak brýle odložil. 

Zásadní hernost tedy není a to i když se občas objeví zajímavá hra jako In Mind. Je to zatím jen o pár minutách hraní, které se po pár opakováních stane málo zajímavé. 

Někteří lidé  však chtějí otestovat, co to ta virtuální realita je a pak je smyslupné se zorientovat. Doba se mění a můžete narazit i na velmi zajímavé zážitky. Někteří lidé chtějí nejen hrát, ale sledovat  3D virtuální filmy či 360 stupňové fotografie z youtube a podobně. To už se pak dá leccos najít.