Czech VR Fest

Czech VR fest je výstava o virtuální realitě spojená s konferencí  o vývoji virtuální reality. 

Chcete  nejdříve dobrou zprávu a pak špatnou? Anebo opačně? První verzi získáte čtením odshora dolů, druhou verzi čtěte opačně:) Akce probíhající 24. a 25. května 2017 nabídla řadu velmi zajímavých zkušeností a to zejména pro laické návštěvníky výstavy.  Pro účastníky konference  šlo možná spíše o připomenutí  faktů, které by  měli znát a občas se objevily i přínosné informace.  Mezi nejzajímavější  prezentace patřila vystoupení:

  • Veronica McGregor - NASA 
  • Jiří Žára - DCGI České Technické Univerzitě v Praze 
  • Marta Anna Ledgard - Augmented CZ 
  • Maťo Galvánek, Jan Čopák - OctopusEngine 
  • Tomáš "Frooxius" Mariančík - Solirax - jedna z nejlepších prezentací
  • a výkony hráčů na FINÁLE CZECH VR LEAGUE

Samostatnou kapitolou bylo skvělé VR kolokvium, kde jsem rozvířil dlouhotrvající diskuzi. 

Tak hodnotím vystoupení  velké části vystoupení ze Stage 1 a Stage 2, kde jsem byl přítomen. 

Osobně se domnívám, že přesvědčení vyjádřená některými nejmenovanými prezentujícími o tom, že správná doba teprve přijde, protože lidé nereagují lavinovitě se šířícím nadšením, je jen úhlem pohledu spojeným s profesionální slepotou.  Virtuální realita je rozhodně fascinující, nicméně přesvědčení o tom, že se brzy okouká je podle mě dané jen málo působivou prezentací. 

Když se totiž rozhlížím po stáncích vystavovatelů, tak bych taky zrovna nejásal. Jé, tolik profesionální slepoty!  Vidí jen další lidičky s podobnými brýlemi jako všude kolem. Vystavovatelé mají často uvedeno jen logo a málo říkající popis toho co dělají. Někdy mají popis uvedený jen v jednom místě členitého prostoru a tak návštěvníci jdoucí  z jiného směru snadno přehlédnou co nabízí.  STOP. Lidé nabízející  virtuální realitu a tedy uvažující v prostoru, nedomysleli, že stejně jako u vývoje svých aplikací, stejně tak v reálném prostoru musí uvažovat ve 3D a z různých úhlů pohledů. Také je snadné kolem nich projít bez zastavení, protože VR brýle mají obsazené a často vidíte málo říkající záznam na obrazovce, který je svou 2D podstatou málo vypovídající o síle virtuálního prostoru. 

Nikdo z vystavujících nemá popis, který by většinu diváků přitáhnul. Žádný z vystavujících neumí maximálně zaujmout, protože neovládají klasickou AIDU natož tři základní hypnotické věty. U gigantů, kteří tak přehlíží mnohé potenciální zákazníky, jako je Alza, jde o standardní  a "jen" mnoha miliónovou chybu. Alza však pár miliónů ztrát každý měsíc přežije. Přežijí ji však i malé VR skupiny nadějných tvůrců? Jen výjimečně a bude je to stát  hodně peněz a možná i roky ztrát. 

Nabízí smyslově pohlcující zážitky, ale jako většina firem na veletrzích neumí prezentovat . Ohromná profesionální slepota vyjádřená  smyslově nudnými popisy. Kde je v reklamních textech a sloganech vyjádřeno vhodnými slovy, jak pohlcující je to prožitek, jaká je to vizuální smršť, jaká estetická extáze je pro diváky připravena? 

Zřejmě nikdo z nich nezná Cirque du Soleil, kde ovládají UMĚNÍ SMYSLOVĚ DOKONALÉ  MICHELINSKÉ KUCHYNĚ. Sluneční cirkus to umí velmi dobře, i když z pohledu specialisty v hypnotické prezentaci musím říci, že i oni mají rezervy. Na druhou stranu tak drobné, že i přesto mohou být  na špici. 

Kdo chce  fascinovat svět, musí oslovit smysly už na počátku. Tedy již prezentací, která nastane ještě dříve, než vystojíte frontu na VR brýle. 

To je můj pohled lektora hypnotické prezentace,  lektora kurzů kreativity a vlivu. Je to zkušenost s mnohamiliónovými projekty. Zkušenost  vytvářená více než čtvrtstoletím praxe. 

Jako hypnoterapeut musím pro klienty připravit smyslově přitažlivý děj jen slovy a bez možností  designu, estetiky, pohlcení  360 stupňovým prostorem, který přináší  VR.  Kdybych to však dělal tak, jako naprostá většina  prezentujících na VR festu, tak bych skončil v šedém podprůměru a rozhodně nebyl vyhledávaným specialistou na trhu. 

Prosím vystavovatele, dovolte si trochu více hypnotizujícího pohlcení, vždyť  virtuální realita  může být jedním z největších objevů lidstva. Je to ohromující šance a vy ukazujete  jen velmi málo z toho, co doopravdy umíte. To, že nadchnete  část procházejících lidí nijak neznamená, že jste nepřišli o desítky procent klientů. 

Jste návštěvníci? Jste vystavovatelé? Napište. 

Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište je prosím  sem, může to pomoci všem, kteří chápou potenciál VR, AR i MR.