Jak kupovat

Vědět, jak kupovat  virtuální realitu vám může ušetřit  zklamání, peníze a čas. 

Pokud  se potřebujete zorientovat v brýlích pro virtuální realitu, pak se můžete podívat na Alza, kde doporučuji se podívat zejména na brýle, které mají nejen vysoký počet hvězdiček, ale i ty, které byly hodnoceny velkým množstvím hodnotitelů.  Tak si zajistíte co nejobjektivnější pohled. 

Doporučuji si otevřít a nejlépe vytisknout stránky s třemi až pěti modely a barevně si označit parametry, které sledujete. Může to vypadat jako zbytečná věc, nicméně lidská mysl dokáže objektivně zpracovávat jen velmi málo údajů cca pět až devět a tak člověk  může snadno špatně vyhodnotit cokoli komplexnějšího a překračujícího výše zmíněný rozsah - takzvané Millerovo číslo. Časem pravděpodobně vzniknou srovnávače i pro Virtuální realitu podobně jako na mobilní telefony, které umožní vedle sebe srovnat  mnoho parametrů a mít tak snadnější přehled. (Přesto u srovnávačů často zjistím, že ne všechny parametry, například počítačů, jsou uvedeny a pak vám vytištění a dopsání může ušetřit spoustu času a peněz a opravdu zajistit nejlepší výběr. 

Mezi další zpočátku neviditelné faktory, které ovlivní strategii jak nakupovat  VR, patří cena her.  Například na  Steamu můžete najít  demo verze  VR her (viz obrázek výše).  Rovněž tento gigantický obchod s hrami obsahuje hodnocení a filtry  (obrázek níže), které Vám umožní najít rychleji hry pro váš VR systém. Hry můžete seřadit  od nejlevnějších či nejdražších a stále vidět hodnocení ve formě procentuální spokojenosti a  barevných symbolů - například ruka s palcem nahoru v modré barvě,  červená s palcem dolů, smíšené hodnocení vlnovka v hnědém čtverečku. Vždy doporučuji ukázat na barevný symbol a nechat si zobrazit i podrobnější údaje. Pokud je totiž palec nahoru a hodnotil pouze jeden či dva uživatelé, tak osobně s koupí hry počkám, protože hodnocení takto malého počtu mohlo být  z okruhu tvůrců hry. Na začátku mne to nenapadlo a tak jsem koupil asi dvě hry, které měly dobré hodnocení, ale pak mne velmi zklamaly. 

Co se týče systému HTC Vive či Oculus, tam jde rozhodně o skvělé produkty, které jsou o několik řádů před další konkurencí. OSVR byť s  větším počtem her se zatím neprodává - stav k 8. lednu 2017. Kolik her je aktuálně k jakému VR headsetu zjistíte na již výše zmíněném Steamu. Máte-li konzoli Playstation a jste-li zvyklí na vyšší ceny her, pak asi zvolíte brýle Playstation VR. 

Na Alza si můžete prohlédnout jak  hodnocení  počtem hvězdiček, tak přečíst i podrobná hodnocení od mnoha uživatelů, což doporučuji, protože se dozvíte,  na co je potřeba dávat pozor, co brát v úvahu a podobně.