Novinky

Novinky ze světa virtuální reality. 

Na kolokviu o budoucnosti virtuální reality s Tomášem Sedláčkem a Janem Buriánkem jsem v 1:19 položil první otázku, která rozvířila dlouhotrvající výměnu názorů. 

 Informace o konferenci, prezentacích a vystavovatelích najdete Czech VR fest.

Jak cítit, že se dotýkáte věcí, které neexistují? Už to bude ve virtuální realitě brzy možné. Speciální senzory, například neobvyklé exoskeletové rukavice  umožní zprostředkovat  ještě reálnější vnímání ve VR. 


Japonská firma Exos VR nabízí interface pro dotýkání ve  VR. Jejich haptický systém se hodí nejen  pro hraní virtuální realitě, kde třeba budete cítit jak si pohazujete s míčem, ale také touto stimulací uchopování a cítění dotyků ve virtuálním prostředí umožní rehabilitaci pacientů. 

O dost přirozeněji vypadají rukavice od Gloveone. 

Přenos pohybů končetin a těla přináší například Perception Neuron, což si chválí na youtube jeden golfový trenér.  Oba systémy však jak se zdá umožňují jen manipulaci s objekty ve VR a nikoli cítění, jaké přináší výše uvedený Exos VR. Manipulaci i cítění sice přináší přirozeně vypadající nástupce rukavic Gloveone, rukavice a tělový systém Avatar VR, avšak za pro běžného člověka nereálný roční poplatek - licenci za 3300 či 13300 Eur dle druhu použití. 

Také bude možné pocítit prožitek dotyku se zvířaty například těm, kteří mají alergii na srst, ale mohou mít virtuálního mazlíčka. To mi připomíná robopejska v The Lab, kterého sice můžete drbat a hladit, za což se  odvděčí realistickým napodobením chování pejska, který leží na zádech a nechá si hladit bříško, nicméně je to vizuální legrace, kde necítíte žádný dotyk. 

Osobně se těším na typ rukavic, kde mne bude moci na dálku učit hrát na hudební nástroj špičkový umělec. Jednou z možností, na které se pracuje, je přenos pohybu z rukavice na dálku a tak pohyb, který udělá třeba na druhém konci světa se přenese do mého postavení prstů. To bude moci být  navíc softwarově  "nahráno" jako lekce, a tak takovou výuku hudby, golfového odpalu, či chirurgické operace bude možné využívat desítkami i stovkami  lidí v jednom dni, aniž by vyučující specialista dostal křeče do rukou či se psychicky z takového náporu zhroutil. Bude tak možné jakési klonování dovedností na dálku. 

Novinky > Home